Bluetooth Nedir Nasıl Çalışır?
Konuyu Oyla

Bluetooth telefonda,bilgisayarlarda,kulaklıklar da v.b yerlerde bulunan kablosuz teknoloji aracıdır.

Bluetooth düşündüğünüz kadar yüksek teknolojide bir şey değil aksine küçük bir teknolojidir. 940-981 tarihlerinde Danimarka Kralının insanların bir biri ile iletişim kurmasını istemesi ile ünlenmiştir.Bu kralın adı Harald Bluetooth.

Bluetooth logosu ise eski Danimarka alfabesinde kullanılan İlk Çağ Orta Asya toplumları, Etrüskler, Macarlar ve vaktiyle Kuzey Avrupa ülkelerinde (İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya vs.) yaşayanlar tarafından kullanılmış runik yazı sistemine dayanır. B harfi ile yıldız işaretinin kombinasyonu gibi görünür.

Bluetooth Teknolojisi
Küçük boyutlu cihazlar için, mobil bilgisayar, mobil telefon ve elde taşınabilen küçük cihazları birbirine ve internete bağlayabilen dünya çapında belirlenmiş düşük maliyetli bir radyo çözümüdür.

802.11 b/g kabosuz ağ sistemi 2.4GHz radyo sinyalleri ile çalışır fakat bu band biraz kalabalık olduğu için cihazlar arası etkileşimi önlemek amacıyla telefonlar 5.8GHz bandında çalışıyor.

Normal özellikteki bir Bluetooth 20-100 metrede (cihaza göre değişkenlik gösterebilir) maksimum 723kbps iletim oranı sağlar.Bluetooth kablosuz ağın yerine geçmek için bir tehdit ortaya çıkarmaz.Bluetooth teknolojisinin hiçbir zaman bir internet ağı standardı olma niyeti olmamıştır fakat bir çok pratik uygulamaya sahiptir.

Faydalı Bluetooth Uygulamaları
Bir çoğu kablosuz yerde kullanınılır yazıcılarda dahi. Bir çok dizüstü bilgisayrın ana kartında Bluetooth donanımı bulunur ve Bluetooth bulunan cihazlarınızı kolaylıkla bağlayabilirsiniz.

Logitech ve diğer üreticiler, Bluetooth aracılığı ile kablosuz kulaklık-mouse-klavye gibi aygıtlar üretti.

Bluetooth ofislerde de çok işe yaramaktadır.Ofisin her hangi bir yerinden telefonda bulunan belgeyi yazıcıya aktarıp çıktı alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir