Farkına varmadan yaptığımız 10 yasadışı teknolojik faaliyet !
Konuyu Oyla

Teknoloji dünyasında bilmeden yaptığımız ancak tamamen yasadışı olan bazı işlemlerimize hep birlikte bir göz atalım.

Yaptığımız bazı şeyler bize masumca bir hile gibi gelebilir.Ama kötü sonuçlar karşısında hiçbir hak iddaa edemiyeceğimiz bazı konuları sizler için toparladık.

1-iPhone’a Jailbreak yapma

Apple’ın güvenlik açıklarını kapatmak ve bazı geliştirmelerin yanı sıra Jailbreak’ı engellemek için yaptığı güncellemeler çogu zaman yetersiz kaldı.Evasi0n iOS 6 JailBreak uygulamasının ardından, Apple‘dan yapılan açıklama, resmi bir uyarı anlamı da taşıyor.

Apple‘a göre yasal olmayan ve tavsiye etmediği JailBreak işlemi, yayınladığı açıklamayla kullanıcılarını uyardı ve yaşayabilecekleri sıkıntıları tek tek açıkladı.Firmanın yaptığı açıklamanın en önemli noktası, Apple‘ın iOS tabanlı iPhone, iPod ve iPad ürünlerini, en iyi verimle çalışabilecek şekilde geliştirdiği, JailBreak gibi işlemler sonrası, sistemin eskisi gibi kararlı çalışmayacağı uyarısı oldu.

Sadece kararsızlık değil, Apple‘a göre JB işleminden sonra güvenlik zaafiyetleri de artış gösteriyor. Üçüncü şahıslar cihaz üzerindeki kişisel bilgilere ulaşabilir, böylece bilgilerinizi alabilir ve cihazınıza zarar verebilir.Kısaca Apple, bu sorunlara ek olarak iOS üzerinde yapılacak yetkisiz modifikasyonun, firma ile son kullanıcılar arasında yapılan lisans anlaşmasına aykırı olduğunu açıkladı.Yani JailBreak yapılan telefonlar garanti dışı kalarak size büyük maliyetlere sebeb oluyor.

2-Crack’li APK Kullanma

Tek İOS islemciler için değil bu olay.Aynı zamanda Android kullanıcılarında internet üzerinden indirdiği apk’lar ve ROOT adı verilen telefon,tablet vb. cihazların sistemleri üzerinde oynama yapabildiğimiz program yüklendiği takdirde bu cihazlarında anlaşmaya aykırı olduğu gerekcesi ile garanti dışı kalıyor.

3-Adblock Kullanma

Adblock internet de dolaşan çoğu kişilerin reklamları engellemek için kullandığı basit bir program.Ama bazı düşünülmeyen durumlar için hiçde iyi olmadıgı görülmektedir.Çin Hükümeti tarafından Reklam Yayınlarına köklü bir yasa ile müdahale edilen Çin Halk Cumhuriyetinde şimdi de yeni bir yasa ile AdBlock Kullanımını tamamen yasakladı.Son dönemde İnternet Reklam verenlerini büyük sıkıntıya sokan, sitelerin reklam kazançlarını düşürmeye başlayan AdBlock Sistemleri ile alakalı alınan karar ile AdBlock Kullanımı tamamen yasaklandı.Kullanıcılar için pekte iyi olmayan bu durum.Çünkü program ile siteler daha akıcı ve daha sade şekilde karşılarına geliyordu.Ama düşünülmeyen nokta ise kullanıcıların reklamları görmemesi üzerine reklam verenler sitelere verdikleri reklamları ya daha az para ile vermeye ya da tamamen çekmeye başlıyorlar.Siteleri için Yatırım Yapan,eleman alan ve yetiştiren,Tasarım ve Barınma hizmetleri alan site sahiplerini zor duruma düşürüyor.Gelirlerin düşmesi ile siteler kapanma yolunda ilk adımlar başlıyor.

4-Şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlanma

Bilgisayar,telefon vb. wi-fi ağlarına bağlanabilen cihazlarla zaman zaman şifresi wi-fi ağları karşımıza çıkabiliyor.Bunlara bağlanırken fazla tereddüt etmediğimiz aşikâr.Bazen kötü niyetli kişiler tarafından tuzak kurarak gizli bilgi,dosyalarınıza erişebilir.Dahada ilerisi sizin başınızı dert’e sokabilecek bazı işlerler yapabilirler.siz siz olun kendi internetinizi kullanın 🙂

5-VPN ile IP gizleme

Türkiye’de internet erişim sorunu ve yavaşlama sonrasında kullanıcıların başvurduğu Virtual Private Network (VPN) hizmetlerinde de bazı sıkıntılar yaşanmaya başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun en çok kullanılan VPN servislerini engellemeye başladığı iddia ediliyor.Sadece ülkemizde değil tüm dünyada yasaklı sitelere veya sosyal medya uygulamalarına girmek için VPN’ye yönelmekteyiz.Virtual Private Network (VPN) adı verilen sanal özel ağ servisleri sadece kişisel veya engelleri geçmek için kullanılıyor. Güvenli bir internet erişimi sağladığı için bankalar, noterler ve hatta dünyaca ünlü şirketler bile bu servislerden faydalanabiliyor.VPN kapatılması yada bazılarının engellenmesi o ülkedeki ekonomiye de zarar verebilir. Örneğin; Bankaların kullandığın OpenVPN protokolünün engellenmesi demek, kişileri ve şirketleri etkilemesinin yanı sıra devlet kurumlarındaki parasal işleyişe de olumsuz yönde etki edebilir.Ama yinede dns değişikliği gibi yöntemler çoğu yerlerde yasak.

6- İnternet’den Film İzlemek

Bir çoğumuz internet’ten film izleriz.Ama bazılarımız bunun yasak olduğunu bilmeyebilir.Bu konu üzerinde bir göz atalım.

İnternet’ten film izlemek bir çoğumuz için zevk aldığımız bir aktivitedir.Gel gelelim günümüzde çoğu ülkelerde emek hırsızlığı yerine geçtiği için yasaklanmıştır.Bu yasak karşısında bakanımız Nabi Avcı’nın açıklamasında film izleyenlere karşı Türkiye’de bir takım uyarı niteliğinde bazı cezalar verilmesine karar verilmiştir.Bu yasaklar internet hızımızın düşmesi,bazı engellemeler ile caydırılması düşünülmüş.Bu tür cezaların ne kadar bizi etkiliyeceğini manidar.

7- Hack yapma

Tüm Dünya’da banka,devlet siteleri vb. yerleri hacklamek tabiki yasak bunu bir çoğumuz biliyoruz.Ama hack denildiğinde akla sadece bu kadarı gelmesin.Oyun oynarken yaptığımız bazı hileler,programlarla yaptıgımız (keylogger gibi) yasal olmayan bilgi çalma kesinlikle yasak.Eğer bunlardan birini yapıyorsanız bilin ki yakalandıgınız zaman ya yasal yönden yada ban gibi cezalar alabiliriz.Ama bunun yanında bu tür şeyleri öğretmekte bi o kadar yasal 🙂

8- Ücretli TV servislerini korsan izleme

Gelişen teknoloji, yükselen bağlantı hızları ve akıllı telefonlar, internet üzerinden video izlemeyi daha da kolaylaştırdı. Yükselen bağlantı hızları insanların artık internette sorunsuzca video izlemesine olanak sağlıyor. ABD’de internetin en çok kullanıldığı saatlerde, tüm internet kullanımın %37’si ücretli online film ve dizi izleme servisi veren ABD’li Netflix üzerine yönleniyor. Sandvine şirketi tarafından yapılan ankete göre kullanıcıların %18’i ise bir başka ücretli video servisi olan Youtube Red’i kullanmayı tercih ediyor.

Nitekim bunlara rağmen Türkiye’de ücretli yayın veren Lig tv(BeinSports),Digitürk gibi ücretli yayın akışı sağlayan sitelere internet üzerinde ücretsiz ulaşmak mümkün.Ama bu sitelerde yayınlanan yayınlar hem izleyiciye hem yayını yasadışı izletmeye olanak sağlayan kişiler tespit edildiğinde uyarıda bulunuluyor ve akabinde hala izlenmeye ve yayın yapılmaya devam edildiğinde bazı cezalarla karşılaşmak mümkün.

9-Crackli oyun veya uygulama kullanma

Hepimizin yaptığı telefonlar’da bile kullandığımız crackli oyunlar ve uygulamalarda yasak.Ama bu çok nadir bulunabiliyor ve ceza alanlarda bir o kadar az.Örnek vermek gerekirse Google android telefonlarında crackli uygulama veya oyun kullanıldığını tespit ettiği takdirde sizi google play’den men edebilir girişinizi engelleyebilir ve telefonununz üzerinde hiçbir işlem yapamıyacak hale getirebilir.Konuyla alakalı olarak Kanunlarınmızada bir göz atalım:

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılan son değişiklikler 12 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazate’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışa sunulması halinde uygulanacak cezalar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir :

– 150 milyar TL’ye kadar ağır para cezası;
– 4 yıla kadar paraya çevrilmeksizin hapis;
– 3 seneye kadar meslek veya ticaretten men;
– Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması

MADDE 73.- (Değişik: 5101 – 3.3.2004 / m.19) Bu Kanunun 71, 72, 80 ve 81 inci maddelerinde belirtilen suçlar dışında kalan diğer suçlar hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır:

1. Kasten;
a) Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak çoğaltıldığını bildiği veya bilmesi icap ettiği bir eserin nüshalarını ticari amaçla elinde bulunduran,
b) Mevcut olmadığını veya üzerinde tasarruf selahiyeti bulunmadığını bildiği veya bilmesi icap ettiği mali hakkı veya ruhsatı başkasına devreden veya veren yahut rehneden veyahut herhangi bir tasarrufun konusu yapan,
c) Yegane amacı bir bilgisayar programını korumak için uygulanan bir teknik aygıtın geçersiz kılınmasına veya izinsiz ortadan kaldırılmasına yarayan herhangi bir teknik aracı, ticari amaç için elinde bulunduran veya dağıtan,

Kişiler hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis veya ellimilyar liradan yüzellimilyar liraya kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisine birden ceza verileceği düzenlenmiştir.

10-İnternet’ten yasadışı bahis oynamak

İnternet her alanda olduğu gibi kumar konusunda da yenilik getirdi ve tartışmaları başlattı. Bu yazıdan amacımız kumar oynamayı özendirmek veya oynayanları vazgeçirmek değil, her zaman olduğu gibi okurlarımızı bilgilendirmektir.

Öncelikle bu sitelerde işlem yapabilmek için bir kredi kartı veya benzeri ödeme vasıtası kullanmanız gerekmektedir ki bu da beraberinde güvenlik kaygılarını getirmektedir, diyelim ki siz bu korkuya da bir yana bıraktınız kumar masasına oturdunuz, şansınız bol olsun.Kanunumuzun 228. maddesi kumar “oynatanlar” için ceza öngörmüşken, “oynayanlar” için bir hüküm öngörmemiştir. Bu anlamda diyebiliriz ki kumar oynamak suç değildir.Fakat Kabahatler Kanunumuzun 34. maddesine göre kumar oynamak kabahattir ve para cezası vardır.Zira çıkan benzer mevzuatlardaki maddelerin hep oynatanlar olduğunu görmekteyiz, bu sebeple kanun koyucunun asıl amacı oynatan kişileri cezalandırmaktır. Buna rağmen bilgisayar başında kumar oynarken yakalanırsanız bunun yaptırımı olacaktır.

Comments

  1. Merhabalar, güzel bir yazı paylaşımı sağlamışsınız. Hem anlamlı hem kalite ve dahası da akıcılıkla beraber sade olmuş bu fazlasıyla hoşuma gitti. İlerleyen süreçlerde başarılarınızın daha da devamını dilerim.

    İyi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir