Kuantum Bilgisayar İşleyişi
5 (100%) 1 vote

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere KUANTUM BİLGİSAYAR hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak kuantum nedir onunla başlamak istiyorum.

Kuantum sözlük karşılığı olarak “Bir dalganın olası değerlerinin alt değer kümelerinden biri” olarak çok karmaşık ve saçma bir anlamı vardır. 🙂 Biz ise bunun açıklamasını bir değerin aynı anda farklı bir değerinin olduğu şeklinde açıklıyoruz.

Günümüz teknolojisi KUANTUM BİLGİSAYAR‘a gelirsek klasik bilgisayarlardan farklı olarak qubit teknolojisi kullanılmaktadır. Nedir bu qubit teknolojisi?

Qubit teknolojisi klasik bilgisayarda var olan bit teknolojisinden ortaya çıkmıştır. Bit teknolojisinde bir olası durum 1 veya 0 değerini alabilir fakat qubit teknolojisinde bir olası durum 1 veya 0 değerinin yanı sıra aynı anda 1 ve 0 durumunu alabilir. Bu duruma super position adı verilmektedir. Konuyu shakespeare’e kadar götürdüğümüzü düşünelim ne diyordu HAMLET “Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu” peki hamlet qubit teknolojisinden haberi olsaydı. “Olmak ya da olmamak ya da aralarda bir yerlerde kalmak işte bütün mesele bunlardan biri olabilir ya da olmayabilir 🙂 ”

Peki kuantum bilgisayara neden ihtiyaç duyuyoruz?

Klasik bilgisayarlar yerine böyle bir teknolojiye geçilmesinin elbette bir nedeni var. klasik bilgisayarların sahip olduğu teknoloji artık limitlerine ulaştı, bunun nedeni bilgisayarların çalışma prensibin de yatıyor. klasik bilgisayarlar temelde transistör denen küçük elektron kesicilerden oluşurlar. Elektronlar geçerse 1, geçmez ise 0 temelli bit adı verilen bilgileri oluştururlar. Günümüzde bir bilgisayarın daha iyi olabilmesi için transistör sayısının daha fazla olması gerekir, fakat transistörler şu hali ile bir virüs’ün 1000’de 1 boyutunda ve biraz daha küçültülürler ise elektronlar tarafından penetre edilirler ve elektronu durduramazlar. Dolayısıyla bit’leri üretemez ve veri işleyemezler. Bu yüzden klasik bilgisayarlar limitlerimizi zorladığı için kuantum bilgisayara geçme arzusu ile çabalıyoruz 🙂

Mantık Kapısı Yok

Klasik bilgisayarlarda bit’leri işledikten sonra transitör’lerin farklı kombinasyonlarından oluşan Mantık Kapı’ları aracılığı ile veriler istediğiniz gibi işlenir. Mantık Kapı’ları temelde bitlerin nasıl işleneceğini belirlerler, Ve, Ya Da, Hiç gibi üç farklı mantık kapısının temelde yaptığı işi gelen elektron akışına göre, yani elektron akışını belirlemektir. Örneğin Ve kapısı, gelen bit 0 ise, cevap olarak 1 verir, tıpkı hesap makinesi gibi. Kuantum bilgisayarlarında ise bir Mantık Kapısı yoktur, bunun yerine Olasılık Kapı’ları vardır. Olasılık Kapı’ları temelde aynı amaçla çalışırlar, yani gelen veriyi işleyip yenisini oluşturmak dışında bir işleri yoktur.

Yazımın sonuna gelirken birkaç bilgi daha vermek istedim.

Kuantum bilgisayarlar klasik bilgisayarlardan daha mı hızlıdır?

Bu soruya normal şartlarda evet veya hayır gibi basit bir cevap verebiliriz fakat kuantum dünyasında hiçbir şey bu kadar siyah veya bu kadar beyaz değildir. Bazı işlemleri yapmakta klasik bilgisayarlarla hemen hemen aynı hızda çalışmaktadır. Ama başka türlü bazı işlemlerde son derece hızlı hatta bu bazı işlemleri ya da özel bir takım problemleri çözebilme konusunda klasik bilgisayarların yanına bile yaklaşamayacağı derecede hızlı çalışıyor. Yani asıl mesele kuantum bilgisayara doğru soruyu sorabilmek.
Böyle karmaşık bir bilgisayarı bu yüzden IBM bulut servisi ile halkın kullanımına açmıştır. Çünkü halkın bilgeliğinden faydalanmak istemişlerdir. “IBM.COM/QUANTUMCOMPUTING” den ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir