ruby
RUBY Nedir ?
5 (100%) 2 votes

RUBY

Ruby’nin niçin bu kadar popüler olduğunu mu merak ediyorsunuz? Ruby severler, Ruby’yi güzel, sanatsal, becerikli ve pratik bir dil olarak tanımlarlar.

Ruby, nesneye yönelik dinamik bir programlama dilidir. Ruby dili, Yukihiro Matz Matsumoto tarafından Japonya’da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Söz dizimi olarak, Ada, Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel gibi programlama dillerinden etkilenen Ruby; Python ile kimi ortak söz dizimi özelliklerine sahiptir. Ruby açık kaynak kodludur. Şunu da söylemeden geçmeyelim Ruby karşımıza IronRuby veya JRuby olarak da çıkmakta.

   Ruby’nin Yaratıcısının İdealleri

Ruby dengenin dilidir. Rubynin yaratıcısı Yukihiro Matz Matsumoto her zaman “Ruby’yi basit değil, doğal yapmaya çalıştığını” vurgulamıştır, tıpkı yaşam gibi…

Buradan yola çıkarak Matz aşağıdakileri ekler:

Ruby tıpkı insan vücudu gibi, görünüşte basit, ama içinde çok kompleks bir yapıya sahiptir.

   Ruby’nin Büyüme Hızı

Ruby 1995’te halka duyurulduğundan beri, dünya çapında programcıların dikkatini çekmeye başlamıştır. 2006 Ruby’nin altın yılı olmuştur. Dünyanın en büyük şehirlerinde aktif kullanıcı grupları ve Ruby ile ilgili konferanslar gerçekleştirilmiştir.

Programlama dillerinin popülaritesini araştıran TIOBE istatistiklerine göre, Ruby dünya çapında en çok kullanılan 10.cu dil haline gelmiştir. Ruby’nin bu hızlı büyümesinde Ruby on Rails framework’ünün hatırı sayılır etkisi bulunmaktadır.

Ruby aynı zamanda tamamen özgür bir dildir. Ruby size yalnızca sorumluluk anlamında bir özgürlük değil, aynı zamanda kullanma, kopyalama, düzenleme ve dağıtma özgürlüğü de sunar.

   Her Şey Bir Nesnedir

Ruby’de her şey bir nesnedir. Gördüğünüz en ufak bilgi parçası ve kod kendi özelliklerine ve olaylarına sahiptir. Özellikleri isimle çağırma örnek değişkenler,olaylar da metotlar olarak isimlendirilir. Ruby’nin yüzde yüz saf nesneye yönelik bir dil olduğunun en iyi ispatı bir kod parçası ile bir sayıya olay vererek yapılır:

 .times { print "Ruby'ti *seviyoruz* -- harika bir dil!" }

   Çoğu dilde sayılar ve diğer ilkel tipler nesne değildir. Ruby tüm tiplerine metotlar ve örnek değişkenler verme geleneğini Smalltalk’tan miras almıştır.

   Ruby Felsefesi

 1. Programcı mutluluğu
 2. Üretkenlik
 3. Sadelik

    Ruby Kimler Kullanıyor

         

 

   Ruby ile Neler Yapılabilir

 1. Web Programlama(Ruby on rails)
 2. Masaüstü Programları(Qtruby)
 3. İos Uygulama(RubyMotion)
 4. Android Uygulama(Ruboto)
 5. Robot Programlama(Artoo)
 6. Sunucu yönetimi(Chef, Puppet, Capistrano)

   Ruby, Hangi Uygulamalar İçin Uygun?

 1. Metin İşleme
 2. CGI Programlama
 3. Web Programlama
 4. XML Programlama
 5. Extreme Programlama
 6. Programlama Eğitimleri
 7. GUI Uygulamaları
 8. Yapay Zeka ve Keşifsel Matematik
 9. Genel Programlama

   Ruby Hangi Uygulamalar İçin Uygun Değil?

 1. Yüksek Trafikli Web Uygulamalarında
 2. İşletim Sistemi Gerçekleştirmelerinde
 3. Derleyici Gerçekleştirmelerinde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir