VR CARDBOARD Nasıl Çalışır ?
Konuyu Oyla

VR CARDBOARD

Teknolojinin gündemlerinden biri olan VR CARDBOARD sanal hayatın ilk adımıdır. Hatta ülkemizde çoğu kişi Googleden VR CARDBOARD siparişi yapıp sanal hayata kapılarını açmıştır.

VR CARDBOARD, sanal gerçeklik oyunlarının ve 360° videoların yaygınlaşması sonucu VR CARDBOARD pazarı oluşmuştur. Google’ nin hayatımıza kazandırdığı VR CARDBOARD cebe uygun daha inovatif bir çözümü olarak karşımıza çıktı. Bu sayede 5.2″ ekrana kadar, ios ya da android tabanlı akıllı telefonlarda herhangi bir VR uygulaması ile VR CARDBOARD’ın eşsiz mimarisini deneyimleyebilirsiniz. İlk denemenizde sağa sola bakarken başınız dönebilir bu da biraz acemiliğinizden gerçekleşecektir. Fakat bunu birkaç defa kullandığınızdan sonra beyniniz bu görselliği gerçek hayatınızdan farklı algılamayacağı için günlük yaşamınızda gibi hissedeceksiniz kendinizi.

Şu an için YouTube’daki 360° videoların sadece Android tabanlı telefonları desteklediğini, ancak iOS’taki in360tube uygulamasıyla iPhone’lardan da videoları izleyebileceğinizi belirtelim.Bunun için yapmanız gereken, Android telefonlarda YouTube’a istediğiniz arama kelimesini girip “360” videoları filtrelemek, devamında seçtiğiniz video açılınca telefon ekranınızın sağ altında beliren VR Cardboard Logo logosuna tıklamak olacak.

YouTube 360 ayarı
YouTube 360 ayarı

iOS’taki in360tube uygulamasında istediğiniz arama kelimesini uzunca belirtmeniz gerekiyor. Örneğin ekran görüntüsündeki gibi arama kelimesi olarak “Discovery 360” girebilirsiniz. Malesef in360tube uygulaması biraz hantal çalışıyor. Eğer iOS’ta daha konforlu 360° video izleme deneyimi sunan servisler hakkında bilgisi olanlar varsa bize yorumda belirtirse seviniriz.

ios 360 ayarı
ios 360 ayarı

Ayrıca App Store ve Google Play’de “VR” kelimesini aratıp yüzlerce ücretsiz sanal gerçeklik uygulamasını ve oyununu indirirerek, VR Cardboard ile roller coaster yapabilir veya zombilerden kaçabilirsiniz. Yine farklı VR uygulama önerileri olanlar, yorumlarda paylaşarak bizi aydınlatırsa çok makbule geçer. Nitekim uygulama dükkanları birer okyanus ve henüz VR işleri çok yeni olduğu için kaliteli işlere denk gelmek zaman alabiliyor.

   VR CardBoard’ın Çalışma Mantığı

   VR CardBoard Hangi Alanlarda kullanılır?

 1.   EĞİTİM = Gelişen teknoloji öğrencilerin karmaşık içerikli konuları, sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlıyor. Ayrıca öğrenciler bu ortamdaki nesneler ile etkileşime geçip onlar hakkında daha çok şey öğrenebiliyor. Örneğin öğrenciler, tarih dersinde anlatılan mekanları sanal gerçeklik sayesinde dolaşırken hocasının anlattıklarını dinleyebilecek.
 2. TIP SAĞLIK = Sanal gerçeklik teknolojisi, şaşırtıcı bir şekilde fobik rahatsızlıkların tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaya başlandı. Fobik rahatsızlıkları olan kişilerin büyük bir çoğunluğu sorunlarının kaynağına inmekten kaçınır. Oysa ki fobinin tedavisi tamamen korkuyla yüzleşmektir. Aerofobi (uçuş korkusu) hastasını tedavi etmek için uçağa bindirerek yüzleştirmek gibi zor bir yol yerine, sanal gerçeklik gözlüğü takmaya ikna etmeniz yeterli olacak.
 3. SPOR = Sanal gerçeklik golf, atletizm, kayak, tenis, futbol gibi bir çok spor dalında sporculara antrenman desteği sunuyor. Sporcular bu teknolojiden tekniklerini geliştirmek için yararlanıyorlar. Örneğin, bireysel takiplerde daha hızlı olmak isteyen bir parkur bisikletçisi ve vuruşunu geliştirmek isteyen bir golf oyuncusu rahatlıkla bu teknolojiden faydalanabilir.
 4. İNŞAAT = Bu teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri de inşaat endüstrisi. Sanal gerçeklik sayesinde alacağınız evi, henüz betonu atılmamışken gezebileceksiniz.
 5. SİNEMA = Bilim-kurgu filmlerinde 50 yıl önce gördüklerimizin şuan kullanılabiliyor olması, sinema ile teknolojinin ilişkisini en net şekilde gösteriyor. Bu açıdan sinema sektörünün sanal gerçekliğe geçmişte ne şekilde baktığını ve yorumladığını bilmek önemli. Bunlara birkaç örnek verecek olursak;
 • Doctor Who – The Deadly Assassin (1976)
 • Tron (1982)
 • Lawnmover Man (1992)
 • Johnny Mnemonic (1995)
 • Ghost in the Shell Serisi (1995 – 2006)
 • The Matrix (1999)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir