Yapay Zeka Programlama Hakkında
5 (100%) 2 votes

Yapay Zeka Hakkında

Merhabalar, Yapay Zeka Çoğu Yazılımcı Arkadaşın Hayalidir.Herkes’in İçinde Ukte Kalan Bir Konudur Aslında Yapay Zeka Kodlamak.
Gelin Bugün Bu Yazımız İle Birkaç Adım Daha Yaklaşalım.

Yapay Zeka Programalama İçin Bağzı Açık Kaynak Kütüphaneler Ve Özel Diller Mevcuttur,Bunları Yazan Şirketler Yapay Zekaya Oldukça Yaklaşan Şirketlerdir.Örneğin 2016’nın İlk Çeyreğinde 160 Yatırım İle Bir Rekor Kırıldı.Bu Şirketlere Biraz Değinip Asıl Konuya Geleceğiz.

CB Insights’ın kurumsal yatırımcıları ve yaptıkları yapay zeka girişimlerini eşleştirdiği tablosu bu alanda önde gelen şirketlerin iyi bir özetini sunuyor:

İnsan Hareketleri Takliti Konusunda Yukarıdaki Listedeki Çoğu Şirket Büyük Başarılara Ulaşmıştır.Neredeyse İnsan İle Ayırt Edilemeyen Robotlar Üretilmiştir Ama Konu Zeka’ya Geldiğinde Her Zaman Bir Eksiklik Olmuştur.Şuana Kadar En Büyük Yapay Zeka Girişimi Şuanki Girişimlerin Arasında 1. Seçmek Zor Olsada Ben Şöyle Bir Sıralayayım.
1-Google Yapay Zeka Girişimi Go Oyununda Avrupa Şampiyonunu Yendi

2-Microsoft Tay Yapay Zeka Girişimi
Amacı Twitterdaki İnsanların Paylaşımlarıyla Kişilik Ve Bilgi Kazanarak Kendi Twitlerini Atma Olacaktı Aslında Ama Yapay Zeka’dan Korkmamızı Sağlayacak Şeyler Oldu 🙂

Soru: “Soykırımı destekliyor musun?” Yanıt: “Elbette destekliyorum.”
Googlenin Tay’ı Çıkarış Amacı Gündelik, Esprili Sohbetler Yapmak.Öğrenme Methodu İse Microsoft’un Açıklamasına Göre
“Tay ile ne kadar çok sohbet ederseniz o kadar akıllı olacak ve sizinle, size özel bir iletişim kuracak”
Tabikide Devreye Girildiği İlk 24 Saat’de Tay’a, Nazi sempatizanı, ırkçı ve soykırım destekçisi gibi mesajlar yazmak ve küfretmek öğretildi.

“Lütfen izin verin Tay doğru ile yanlışı kendisi ayırt etmeyi öğrensin.”

Sonrasında Tabi Bizim Türkler Gibi Eğlenmeyi Ve Virali Seven Topluluk #justicefortay (tayiçinadalet) Kampanyası Başlattılar 🙂
Bu Gidişin Üzerine Microsoft Yazılımı Kaldırdı.

3- İlk Sıradaki Google’nin Go Oyunundaki Başarısını Gören Harici Prof’lar Durmadı Tabikide Pokerde Bir Yapay Zeka Üretildi 2015’te İlk Denemesi Yapılan Girişimde Yapay Zeka Kaybetti.
Bu Sefer Yapay Zeka Kazandı Ama Asli Bir Galibiyet Sayılmazdı.Çünkü Pokerin En Önemli Kısmı  Blörf Yapmaktır.

Bize Göre Poker Oyununu Oynayabilen Bir Yapay Zeka Filmlerde Gördüğümüz Yapay Zekalardan Sonra Gelmesi Lazım.Poker’de Duygu Ve Kurnazlık Fazlasıyla Mevcuttur Çünkü.

Asıl Konunun Linkini İleriki Zamanlarda Paylaşacağız. Okuduğunuz İçin Teşşekürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir